Pobjeda na prvenstvu MX kupa u hrvatskim rukama

Autor članka: , objavljeno 2. juna 2015

Utrka na jedinoj osrednjeslovenskoj stazi na kojoj se održavaju takmičenja za kup i državno prvenstvo i udaljena je samo 20 minuta od glavnog grada poslužila je svemu što dobar motocross ima: blato, skokovi, grmljavina motora i puno adrenalina i dobre zabave u Dolina pod Kalom to nikad ne nedostaje. Uprkos borbi nožem i borbi do zadnjeg metra, slovenački as Aljoša Molnar na kraju je morao priznati pobjedu hrvatskom kolegi Marku Leljaku. Grušovnik Matjaž solidnim učinkom i dva puta trećim mjestom zakoračio je na najnižu stepenicu prestižne OPEN R1 kategorije, oba puta uspješno odbijajući napade Viranta, Urbasa i Katanca.

Trkački dan za natjecatelje u čak 11 kategorija započeo je prije devet sati prvim treninzima, a s obzirom da je lokalna kiša dobro nakvasila stazu u ranim jutarnjim satima, jedini logičan i pametan čin bio je pokretanje MX65 i Kategorije MX50. Odgođeno za kasniji sat kada je voda malo istekla, inače bismo sigurno bili svjedoci borbe najmlađih vozača s neprohodnim padinama.

Tako su najstariji prvi istrčali na stazu. U kategoriji VETERANI 1 (to su oni nešto mlađi) pobijedio je Rus Andrej sa maksimalnim rezultatom. 'Andro' je nastupio prvi put ove sezone i očito se odlično proveo s novim motociklom, a nešto je vjerojatno donijela velika želja za pobjedom. Drugo mjesto pripalo je Hrvatu Braimu Danku, a treće Italijanu Crivellariju Gianfrancu. Manje međunarodno živopisno bilo je nadmetanje među seniorima, odnosno u klasi VETERANS 2, gdje se Fortuna Alojzij, koja je i dalje neporažena ove sezone, više nije dala iznenaditi. Kavšek Branko i Škufca Bojan zauzeli su drugo i treće mjesto sa istim brojem bodova.

Među trkačima OPEN R2, koji su poput svojevrsnog postolja prije ulaska u prestižnu klasu OPEN R1, Sosolič Chris je ponovo dokazao svoju dobru formu s dvije pobjede ispred Mavrič Roka i Zupančiča Roka. U daleko najbrojnijoj kategoriji R3, gdje adrenalin uvijek prska na sve strane, bilo je vrlo posebno iskustvo gledati početak, kada 29 natjecatelja iznenada padne u prvi zavoj! U kaosu, brujanju motora i atraktivnim vožnjama od bicikla do bicikla na kraju je pobijedio Frigelj Luka. Trkači iz Gorenjske i Primorske Švab Jan i Čekada Nik podijelili su drugo i treće mjesto sa istim brojem bodova.

Ovoga puta u hrabroj konkurenciji natjecalo se 13 hrabrih takmičara. Sedar Tadej nastavlja svoju odličnu sezonu, pobijedivši Kutnara Markotu za mali poen. U kategoriji AMATERI treći je završio Kovačič Allen, koji je najduže došao na utrku, potpuno iz sjeveroistočnog dijela Slovenije. Također je bilo vrlo napeto u kategorijama MX2 R1 i R2. Ovdje istovremeno vozači na dvotaktnim motorima od 125 kubika kao i na četvorotaktnim motorima od 250 kubika počinju od početka.

Čar ove kategorije leži i u činjenici da možemo promatrati kako najbolji trkači mogu iskoristiti prednosti koje nudi lagani dvotaktni ili malo teži, ali snažniji četverotaktni. U kategoriji iskusnijih natjecatelja, odnosno u MX2 R1, domaći Kutnar Luka dva je puta pobijedio bez kompromisa, a odmah iza njega utrku je završio Doplihar Anej koji se pobrinuo da Kutnar mora naporno raditi na pobjedi ispred domaća publika. Treće mjesto osvojio je atraktivni Kovačič Miran, koji je impresionirao vodoravnim postavljanjem motocikla tokom najdužih skokova. U kategoriji MX2 R2, karte su bile jako promiješane u obje utrke, ali na kraju je Hribar Jan bio najbolji. Drugo mjesto osvojio je Štempihar Luka, a treće mjesto zauzeo je Dolinar Tadej.

Među rastućim dječacima koji se natječu u klasi MX85, Mausser Maks je još jednom dokazao svoj primat, što dokazuje i na domaćim i na jakim trkama u inostranstvu. Drugo i treće mjesto osvojili su gotovo mještani Robek Matevž i Polajžer Gašper. U klasi MX65 JUNIOR, Hauptman Gal dvostrukom je pobjedom potvrdio da u Dolenjskoj imaju izvrsne mlade motocikliste. Drugo mjesto osvojila je borbena Ribić Mia, koja se smatra ženskom ulogom hrvatskog motokrosa. Treće mjesto pripalo je Beltramu Jakobu.

Odavno znamo da je drama dio automobilističkog sporta, a tokat je još jednom potvrdio poznatu izreku da je to samo kraj kada se kockasta zastava zavijori. Peklaj Jaka je svoju prvu dramu na trci doživio u kategoriji MX 50 JUNIOR, kada je nakon preticanja svih takmičara u krug, njegov mali automobil upravo zaglavio zaglavljeni pogonski lanac u krugu prije kraja. Uz pomoć oca, većeg kamena, i uz ustrajnost, na kraju je završio na četvrtom mjestu. Nakon druge vožnje, gdje je pobijedio rez tehničkih problema, to je bilo dovoljno za drugo mjesto. Među najmlađima pobjedu je obradovao Grebenc Žiga, koji je vidno napredovao iz trke u trku, a treće mjesto pripalo je njegovom hrvatskom vršnjaku Plantašu Dariju.

Sljedeća utrka za Unior MX državno prvenstvo bit će 25. juna u Mačkovcima, gdje će se natjecati naši najbolji, uključujući Tim Gajser, jednog od najbržih svjetskih trkača u ovom trenutku i bivši svjetski prvak u klasi MX3, Klemen Gerčar. Trkači AMZS kupa takmičenja sada imaju vrlo dugu pauzu, jer će sljedeći test biti tek na kraju praznika, tačnije 30. avgusta na stazi Škedenj kod Slovenskih Konjica.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!