Pecco Bagnaia potvrdio MotoGP titulu 2022. obustavljenom trkom u Valensiji

Autor članka: , objavljeno 6. novembra 2022.

Alex Rins je pobjednik VN Valensije, dajući Suzukiju posljednju pobjedu u MotoGP prije nego što se povukao sa Svjetskog prvenstva. Špancu su se na postolju pridružili Bred Binder i Horhe Martin, koji su trku krenuli sa prvog mesta, ali je po završetku trke svu pažnju privukao Francesco Bagnaia, koji je vozio veoma suzdržano i završio na devetom mestu. što je bilo dovoljno da osigura titulu prvaka svijeta u MotoGP-u 2022. Njegov jedini rival za titulu, Fabio Quartararo, završio je trku na četvrtom mjestu.

Alex Rins je poveo trkom u prvom zavoju, a slijede ga Martin, Miller i Marquez. Dok je Marquez pretekao Milera, Fabio Quartararo i Francesco Bagnaia su se upustili u napet duel za peto i šesto mjesto.

Sa 24 kruga do kraja, Quartararo je pretekao Bagnaioa i krenuo u poteru za vodećom grupom, koja je paru pobjegla za 1.6 sekundi.

U 9. krugu, Brad Binder je prošao Bagnaia i zauzeo šesto mjesto, dok je Quartararo smanjio zaostatak za vodećom grupom na 1.2 sekunde, dok je Alex Rins i dalje bio u prednosti ispred Martina, Millera i Marqueza.

Marquez je u 10. krugu završio trku padom sa četvrtog mjesta, a uz nesreću Španca napredovao je Quartararo, koji je trebao pobijediti u trci, a Bagnaia nije trebao osvojiti više od jednog boda ako je želio odbraniti titulu svjetski šampion.

14 krugova prije kraja trke, Joan Mir je pronašao put pored lidera prvenstva, a vozač Dukatija je već bio pod pritiskom Miguela Oliveire, Luca Marinija i Enea Bastianinija.

Sa 11 krugova do kraja, Bagnaio je pretekao Oliveiru i gurnuo ga na sedmo mjesto, dok je Quartararo smanjio zaostatak u vodećoj grupi na pola sekunde, da bi ga Binder pretekao na početku sljedećeg kruga.

Za 9 krugova do kraja, Luca Marini, trkač iz VR46 tima, pretekao je jasno suzdržanog Bagnaia, a Enea Bastianini tri kruga kasnije.

Za 5 krugova do kraja, Millera je pretekao Binder, stavljajući vozača KTM-a na podijum, ali je Australac okliznuo nekoliko krivina kasnije i povukao se padom.

Za dva kruga do kraja, Binder je prešao na drugo mjesto, u ovom trenutku 0.7 sekundi iza lidera Rinsa, ali je vozač KTM-a uspio samo smanjiti zaostatak za Rinsom do cilja, ali nije imao priliku da napadne. Iza, Morbideli je bezuspješno napao Bagnaio za osmo mjesto i na kraju se morao zadovoljiti devetim mjestom.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!