Quartararo je propustio MotoGP testiranje, Vinales najbrži

Autor članka: , objavljeno 3. maja 2021.

Maverick Vinales bio je najbrži u ponedjeljak na probnom danu nakon Jerezove trke za Veliku nagradu Španije. Fabrički trkač Yamahe postavio je vrijeme 1:36.879 nakon 101 kruga nakon što je njegov timski kolega Fabio Quartararo propustio testove zbog zdravstvenih problema. Vinales je bio u iskušenju tehnike dok je trčao maraton, pa je jednom morao stati na stazi. Motor njegovog M1 ostao je bez ulja, pa je testni dan nakratko prekinut, pa Yamaha testni program nije pretrpio veća oštećenja.

Quartararo, koji je ostao bez pobjede u nedjeljnoj trci nakon što je izgubio moć u desnoj ruci, vratio se kući nakon trke kako bi se konsultovao sa lekarima i odlučio da leči svoje probleme pre trke za Veliku nagradu Francuske u Le Manu za dve nedelje.

Drugi i treći put postigao je Suzuki trkač Alex Rins prije aktuelnog svjetskog prvaka Joan Mir, koji je ponovo testirao prototip jedinice za sezonu 2022. I Rins i ja smo u međuvremenu testirali postavke za trku u Le Mansu.

Među najbržim petorkom bili su Takaaki Nakagami, koji je testirao brojne inovacije za Hondu, uključujući novi aerodinamički oklop koji je veoma podsjećao na Yamahu, i Johann Zarco, koji je bio brži od Hondinog trkača Pola u Ducatiju. Espargaro, koji je snimio dva više pada među 89 krugova.

Miguel Oliveira, Luca Marini, Franco Morbideli i novi lider po broju poena na Svjetskom prvenstvu, Francesco Bagnaia, završili su dan u prvih deset.

Marc Marquez je na trci u Jerezu na trećem slobodnom treningu osjetio posljedice subotnjeg pada, ali one nisu nestale ni u ponedjeljak, pa je osmostruki svjetski prvak odvezao samo sedam krugova, a potom dan završio s bolovima u vratu.