Reli Dakar: Simon Marčič slavio pobjedu u najtežoj kategoriji

Autor članka: , objavljeno 11. januara 2023.

Trkači relija Dakar završili su danas etapu dugu 624 kilometra, koju su završili sprintom od 114 kilometara, a nakon jučerašnjeg odličnog postignuća Tonija Mulca danas je zablistao naš drugi predstavnik na reliju Simon Marčič. Marčič je brzinski test završio sa vremenom 2 sata 8 minuta i tri sekunde, što je bilo dovoljno za ukupno 39. mjesto, ali je Mariborčanin bio ubjedljivo najbrži u svojoj klasi Original, najtežoj klasi trkača koji se takmiče bez tima. Današnjim uspjehom napredovao je na 54. mjesto u ukupnom plasmanu, gdje zaostaje 11 sati, 49 minuta i 16 sekundi.

"Prvi put u karijeri sam pobijedio u najtežoj klasi, originalnoj", rekao je Marčič nakon etape. "Bilo je odlično. 110 kilometara dina bez zaustavljanja. Ovo je teren koji mi odgovara."

Nakon jučerašnjeg osmog puta na testu (u početku ga je završio na šestom mjestu, ali su kasnije organizatori ispravili rezultate), Mulec je danas stazu završio sa 30. vremenom u ukupnom plasmanu, iza pobjednika Ross Brancha za 16 minuta i 55 sekundi i tako zadržao 26. mjesto u ukupnom plasmanu. Adrien Van Beveren je postavio drugi put, a Michael Docherty treći. Mulcina 2 sata i minuta bili su dovoljni za jedanaesto mjesto u klasi Rally2, gdje nakon 10 etapa mitinga drži deveto mjesto. Kevin Benavides, koji je danas bio četvrti na cilju, vodi u ukupnom poretku među motociklistima. Drugo mjesto drži Skyler Howes, a treći je Toby Price sa dva minuta i deset sekundi zaostatka.

Do kraja relija vozače čekaju četiri kraće, ali veoma teške etape. Sutra će završiti etapu dugu 427 kilometara, koja će završiti brzinskim testom od 274 kilometra.

Među automobilistima, Sebastien Loeb slavio je svoju četvrtu etapu pobjedu, zauzevši ukupno treće mjesto. Prošlogodišnji pobjednik Naser Al-Atijah zadržao je ubjedljivo vodstvo, dok je drugo mjesto zauzima Lucas Morales, koji je 16 minuta ispred Loeba.

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!