GP SAKHIRJA, glavna trka: Pobjeda za TSUNODU, SCHUMACHER zadržao prednost u odnosu na ILOTT

Autor članka: , objavljeno 5. decembra 2020.

Yuki tsunoda osvojio je još jednu pobjedu ove sezone, a nakon njega Guanyu-Zhou, koji ima sjajnu završnu obradu na mekim gumama i pored toga pet sekundi kazne zbog brze vožnje u boksovima uspio se zadržati na drugom postolju. Nikita mazepin je nakon velike borbe sa Felipe Drugovich završio na trećem mjestu.

Trku je završio na petom mjestu Robert Schwartzman, callum ilott međutim, trku je završio ranije Mick Schumacher, koji je uspio proći na 7. mjesto s izvrsnim ograničenjem na mekane gume i ima najbolje šanse za osvajanje naslova sutra, jer će startati s druge startne pozicije. Jehan Daruvala, Dan Ticktum in Pedro Piquet zauzeli su deseto mjesto.

Baš kao i prošlog vikenda mazepin opet je loše počeo, ali ulaskom u prvi zavoj ipak je uspio doći do vodstva s unutarnje strane staze. Tsunoda dobro započeo, ali ipak pao na treće mjesto zaostatka Schwartzman. Najveći gubitnik na startu je bio Christian Lundagaard, koji je pao na 21. mjesto.

Uprkos lošoj startnoj poziciji, Mick Schumacher uspio je održati prednost nad Callumom Ilottom prije sutrašnje sprinterske trke koja će donijeti prvaka Formule 2.

Najveću bitku vidjeli smo u sredini kolone, naime između Deletraz, subota, Boschung, Alesi in Schumacher, koji se zamalo sudario u avionu sa skretanja br. 3. Kasnije je bilo Tsunoda uspeo da se probije i ranije Schwartzman, koji se uspio probiti na drugo mjesto u 13. kolu, dok Ulaznica pretekao Ilotta, koji je pao na deveto mjesto. Kolo kasnije pridružio se i borbi za bodove lider u prvenstvu.

U 15. kolu vođe su startale u boksovima. Bili su među prvima Daruvala, Mazepin in Schwartzmann. Schumacher pretekao je još jednog u 16. kolu Armstrong i našao se direktno iza Za Ilote. Britanac se počeo boriti s gumama i otišao do boksa po gume tvrde smjese na kojoj je Nijemac startao.

Mazepin, Tsunoda in Schwartzmann našli su se u borbi da podijele postolje nakon zamjene guma. Japanski našao se ispred Rusi, ali je ubrzo završio iza njih oboje zbog problema sa zagrijavanjem guma. Iako jeste Ilott riješio se mekih guma, zaglavio je neko vrijeme Jehanom Daruvalo, ali je ipak uspio napredovati usred trke.

Schumacher je boks ušao u 30. krug i uzeo najmekše gume i vratio se na stazu na 13. mjestu, za Dan Ticktum. Tsunoda napokon je pronašao pravi tempo i potpuno se približio Schwartzman i uspjeli doći do drugog mjesta. Četiri kruga do kraja vidjeli smo veliku borbu za pobjedu. Tsunoda prišao je Mazepin i njega uprkos dobroj ruskoj vožnji također prestigao ravninu start-cilj. Kad je mazepin ušao u prvi zavoj, kotači su mu bili blokirani pa su dobili priliku Zhou in Drugovich, koji je pretekao budućeg vozača ekipe Haas.

Rus nije se predavao i uspio je prestići u pretposljednjoj rundi Brazilski. Drugovich je imao na raspolaganju DRS i pokušao se vratiti na treću poziciju, ali mazepin ponovo je pokazao zube i u startno-ciljnoj ravni stisnuo je Brazilac sve do zida koji razdvaja jame i stazu. To je malo kasnije Drugovich odvezao se sa staze i konačno izgubio borbu za treće mjesto. Schumacher je pretekao u posljednjem krugu Bio je to poklon i završio trku na sedmom mjestu sa samo dvije sekunde zaostatka Za Ilote.

Sutrašnja sprinterska utrka, koja započinje u 12.30 po našem vremenu, donijet će nam novog prvaka Formule 2. Schumacher, koji će startati s druge pozicije, ima 14 bodova prednosti u odnosu na Ilotta, koji će startati s trećeg mjesta.

Za ekipu Prema, novi ekipni prvaci Formule 2. Mick Schumacher i Robert Schwartzman postigli su 382 poena na prvom mjestu. na drugom mjestu je UNI-Virtuosi sa 342,5 bodova, treći Hitech Grand Prix sa 28. Slijede Carlin (241) i ART Grand Prix (201).

Ako želite, možete nam donirati brzo i sigurno putem PayPal-a. Svaki doprinos pomaže nama, vašem timu World of Speed!